• Lata doświadczeń w biznesie
img

Co robić, gdy nie możesz znaleźć pracy?

Poszukiwanie pracy to proces pełen wyzwań. Zdarzają się sytuacje, w których mimo najlepszych starań nie udaje się znaleźć dobrej pracy. Jest to z pewnością przygnębiające, gdy nie widzisz wyników na swoją korzyść, ale jak we wszystkim w życiu, musisz być cierpliwy i nie tracić nadziei.

Oto kilka wskazówek przygotowanych przez ekspertów z Resume Writing Lab, dzięki którym zwiększysz swoje szanse na zdobycie wymarzonej pracy!

1. Weź trochę wolnego

Zawsze możesz zrobić sobie kilka dni przerwy od szukania pracy. W tym czasie możesz wykonywać czynności, które sprawiają Ci przyjemność lub pracować nad punktami, których nauczyłeś się podczas procesu poszukiwania pracy. Pomoże Ci to wrócić do szukania pracy z odprężonym umysłem i odświeżoną energią.

2. Stosuj się do odpowiedniego doświadczenia

Oprócz całkowitego doświadczenia zawodowego, bardzo ważne jest również odpowiednie doświadczenie. Może się zdarzyć, że stanowiska, o które się ubiegasz, nie spełniają kryteriów opartych na zakresie obowiązków z poprzedniej pracy. Na przykład, posiadasz wykształcenie i doświadczenie zawodowe pozwalające Ci ubiegać się o pracę przy tworzeniu aplikacji mobilnych na wyższym poziomie, ale jeśli pracowałeś tylko nad aplikacjami internetowymi, Twoje doświadczenie może nie być tak istotne, jak kogoś, kto wcześniej tworzył kilka aplikacji mobilnych.

W takim przypadku, zamiast wysyłać aplikacje bezpośrednio na takie stanowiska, można poprosić obecnego pracodawcę o umożliwienie pracy nad nowymi projektami związanymi z dziedziną, w której chcemy się specjalizować, co pozwoli nam zdobyć odpowiednie doświadczenie. Można też samodzielnie uczyć się poprzez zajęcia online. Następnie należy wspomnieć o tym w swojej aplikacji lub podczas rozmowy kwalifikacyjnej, aby poinformować o tym pracodawcę. Możesz również zdobyć odpowiednie doświadczenie, pracując na zlecenie w takich zawodach, jak pisanie treści, tworzenie stron internetowych i mobilnych, projektowanie graficzne itp. w oparciu o swoje umiejętności i wiedzę.

3. Buduj swoją obecność w sieci poprzez networking

Różne badania wskazują, że menedżerowie ds. rekrutacji, zanim zdecydują się na rozmowę kwalifikacyjną z kandydatem, sprawdzają jego obecność w sieci. W takim przypadku, powinieneś dopracować swoje profile w mediach społecznościowych, aktualizować je o najnowsze umiejętności związane z Twoją dziedziną i pisać je w profesjonalnym tonie. Od czasu do czasu zaktualizuj kilka artykułów lub postów, aby pokazać potencjalnym szefom, że Twoje konto jest aktywne.

4. Zwiększaj swoje umiejętności i wykształcenie

Możliwe jest również, że branża, w której pracujesz, jest bardzo konkurencyjna i przepełniona wykwalifikowanymi kandydatami. Z tego powodu więcej osób ubiega się o kilka stanowisk niż Ty i w rezultacie nie otrzymujesz żadnych pozytywnych rezultatów. Aby obejść ten problem, należy jeszcze bardziej podnieść swoje kwalifikacje.

Na przykład, zdobyć certyfikat, który da Ci przewagę nad kolegami. Można także zwiększyć swoje umiejętności, prosząc pracodawcę o umożliwienie pracy nad unikalnymi projektami w roli lidera. Z pewnością będzie to dobrze wyglądać w CV. Wreszcie, jeśli dwie pozostałe opcje nie są możliwe do zrealizowania, można ubiegać się o to samo stanowisko, które się obecnie zajmuje, w nowej firmie i piąć się po szczeblach kariery.

5. Dodaj słowa kluczowe do swojego życiorysu i profili online

Możesz być idealnym kandydatem do konkretnej pracy, ale jeśli w Twoim CV brakuje niezbędnych szczegółów, nigdy jej nie dostaniesz. Doskonale napisane CV może zrobić ogromną różnicę. Twoje profile społecznościowe również nie będą wyświetlane dla odpowiednich słów kluczowych, jeśli zabraknie ich w Twoim CV.

Pisanie CV jest sztuką. Aby rozwiązać ten problem, zredaguj swoje CV samodzielnie lub skorzystaj z pomocy serwisu zajmującego się formatowaniem CV. Umieść odpowiednie słowa kluczowe w sekcjach dotyczących umiejętności i opisu stanowiska. Przed złożeniem podania o pracę podkreśl także istotne doświadczenie. Na przykład, jeśli starasz się o pracę w startupie, wspomnij w liście motywacyjnym o swoim doświadczeniu w firmie, w której już wcześniej pracowałeś.

6. Dodaj konkretne szczegóły w swoim CV

Twoje CV powinno zawierać informacje o pełnionych przez Ciebie funkcjach, np. kierownika wyższego lub średniego szczebla, byłego lidera zespołu, a także o ambitnych zadaniach, które nadzorowałeś. Jeśli pominiesz te szczegóły, menedżer zatrudniający może równie dobrze pominąć Twoje CV i podanie o pracę.

Wystarczy, że dodasz w swoim CV dokładne szczegóły dotyczące historii swojej poprzedniej pracy. Jeśli to możliwe, powinieneś podać wyniki liczbowe lub studia przypadków, aby się wyróżnić. Używaj wypunktowań, ponieważ HR-owcy nie mają zbyt wiele czasu na czytanie długich akapitów. Wreszcie, nie dodawaj żadnego doświadczenia na poziomie podstawowym, chyba że jest ono wymagane na danym stanowisku.

Jeśli masz problem z dostosowaniem swojego CV do wymagań stanowiska, nie martw się. Istnieją serwisy z życiorysami, które mogą Ci pomóc.

Zobacz również